logo

CS AFUMATI A DEBUTAT CU DREPTUL IN RETURUL DE CAMPIONAT:

VICTORIE PE TEREN PROPRIU CU CS MIOVENI SI SE APROPIE LA

2 PUNCTE DE PODIUMUL LIGII 2

Vremea buna din aceast perioada a prilejuit disputarea primei etape din returul Ligii 2. Astfel, pe terenul din Afumati, elevii lui Vasile Neagu au primit replica celor de la CS Mioveni, formatie aflata la jumatatea clasamentului dupa turul de campionat.

Venita dupa prestatia excelenta din optimile Cupei Romaniei, cand a condus-o de doua ori pe CSU Craiova si s-a vazut invinsa la limita dupa disputarea a 120 de minute, CS Afumati a inceput tare disputa cu argesenii si a fost aproape sa deschida scorul inca din minutul 9, cand reluarea lui Avram a fost retinuta de Croitoru.

Insistentele afumatenilor au dat roade in minutul 23, cand Olaroiu a fost faultat in careul advers. Centralul Catalin Pana a aratat punctul cu var, de unde Mugurel Dedu a transformat fara emotii si a deschis scorul pentru CS Afumati.

Elevii lui Neagu au intrat cu avantaj minim la cabine, iar debutul partii secunde i-a gasit tot la carma jocului, Olariu exprimand, la doua minute de la reluare, primele intentii ale afumatenilor de a-si dubla avantajul pe tabela.

In minutul 60, Dedu a lasat rolul de marcator pentru cel de servant, asezandu-i excelent un balon la marginea careului lui Stefan Vasile, care a marcat cu o executie la coltul scurt.

CS Mioveni a redus din avantaj in minutul 71, prin Andrei Neagoe, care a executat frumos o lovitura libera de la 20 de metri si l-a invins pe Marinescu.

Oaspetii au fortat egalarea pe final de meci, insa defensiva lui Vasile Neagu a rezistat, ultimul eveniment notabil al partidei fiind eliminarea lui Ionut Burnea, de la CS Mioveni, in minutul 93, pentru cumul de cartonase galbene.

CS Afumati se impune astfel cu 2-1, la capatul unui meci spectaculos, si cu 37 de puncte accumulate dupa 20 de etape ocupa pozitia a patra a clasamentului, cu 2 mai putin decat ocupanta locului 3, ce asigura prezenta la barajul de promovare in prima Liga.

Pentru elevii lui Vasile Neagu urmeaza deplasarea pe terenul liderului, AFC Hermannstadt, meci ce va putea fi urmarit in direct la DigiSport, sambata viitoare incepand cu ora 12:00.

Echipele de start:

CS Afumaţi: Marinescu - Onea, Robicek, Patriche, Perju - Tudorache, Dedu, Olariu - Avram, Buduroi, Vasile.

Rezerve: Mişa - Buzea, Ispir, Burlacu, Mitu, Vlada, Manole.

Antrenor: Vasile Neagu

CS Mioveni: Croitoru - Negoiţă, Traşcu, Ichim, Burnea - Mîrzeanu - Pirtea, Neagoe, Andor, Rădescu – Ivan.

Rezerve: Sima - Alexe, Neacşu, Ayza, Năstăsie, Vintilă, Florescu.

Antrenor: Laurenţiu Roşu