OLTENII, CHINUITI DE CS AFUMATI CATRE SFERTURI!

CRAIOVA A ELIMINAT ECHIPA DIN LIGA 2 ABIA IN PRELUNGIRI,

DUPA CE A FOST CONDUSA DE DOUA ORI

Afumatiul a incercat sa organizeze acasa sau macar tot in Ilfov, la Berceni, duelul cataloga drept „istoric” cu CS Universitatea Craiova, dar, pana la urma, a trebuit sa se refugieze la 70 de km, pe arena „Ilie Oana” din Ploiesti.

Si pentru o acomodare mai buna, divizionara secunda a evoluat intr-un echipament aproape identic cu cel al „lupilor galbeni”, gazdele obisnuite.

Cu fosti jucatori in Liga 1 precum Andrei Marinescu, Vasile Olariu, Mugurel Dedu, Razvan Avram sau fostul jucator al Craiovei, Razvan Patriche, ilfovenii au inceput curajos in fata trupei lui Mangia. Si tupeul ilfovenilor a dat roade rapid. Gustavo si Briceag s-au lovit cap in cap, iar Perju l-a lansat ideal pe Dorin Burlacu, care l-a surprins de la distanta pe Mitrovic, iesit aiurea din poarta. Simtindu-l slab pe portarul oltenilor, cei de la Afumati au incercat in faza urmatoare sa-i dea gol de la centrul terenului si n-au fost departe de reusita. Baluta a avut singura ocazie din prima repriza a Craiovei in minutul 20, cand a tras in Marinescu.

Dupa o jumatate de ora, Mangia a facut o schimbare uluitoare, inlocuindu-l pe Roman, singurul care reusise ceva pentru olteni, italianul pastrand in schimb sase fundasi de meserie in teren in fata unui adversar de liga secunda, aflat in avantaj. Culmea, dupa ce a iesit Roman, Craiova a inceput sa joace cu mingi inalte pentru piticii Gustavo si Baluta!

Gustavo, egalare din ofsaid

Tot Afumatiul a avut initiativa si in debutul partii secunde si a fost aproape de 2-0, la lobul lui Buduroi. In acelasi timp, oltenii au avut o evolutie ridicola. Chiar daca Mangia a renuntat la doi dintre cei sase fundasi de profesie, Craiova n-a putut subordona o echipa de liga secunda. Stoperii rigizi n-au contat la constructie, Briceag a jucat chiar mai prost ca la Botosani, mijlocasii centrali au pasat doar in spate sau in lateral, Gustavo a pierdut toate mingile, Baluta s-a incurcat in propriile driblinguri, doar Dimitrov si Andrei Burlacu au mai contat, ultimul fiind vaduvit de un penalty, cand a fost faultat in careu de Perju.

Arbitrul s-a revansat insa fata de olteni, nesemnalizandu-l in ofsaid pe Gustavo, care a egalat din pasa lui Burlacu. Craiova n-a avut forta sa inchida meciul in 90 de minute si s-a ajuns in prelungiri.

”Dubla” lui Baluta a anulat reusita lui Vlada

Afumatiul a inceput bine si cea de-a treia repriza si a marcat prin Vlada, dupa ce tripleta croata Kelic-Spahija-Mitrovic s-a mai mai facut o data de ras, intrecandu-se in gafe in careul mic, la o faza fixa. Pana sa se termine prima repriza din over time, Craiova a intors rezultatul. Dupa ce ratase trei ocazii, Baluta a gasit antidotul pentru interventiile lui Marinescu, plasand de doua ori superb mingea in coltul lung, cam din aceeasi pozitie, in preajma liniei de 16 metri.

Craiovei i s-a mai refuzat un penalty evident, cand Barbut a fost trantit in careu, dar pare-se ca alb-albastrii mai trebuiau sa plateasca o a doua „rata” pentru golul marcat din ofsaid. Universitatea obtine o calificare chinuita in sferturi si este intr-o evidenta scadere de forma pe final de an. Afumatiul se va concentra de acum doar pe campionat, acolo unde e pe locul 4, la cinci puncte de locul de baraj pentru promovare.

CS AFUMATI - CS U CRAIOVA 2-3 dupa prelungiri (1-1 dupa 90 de minute) Dorin Burlacu 10', Marian Vlada 93' / Vagenin Gustavo 66', Alexandru Baluta 101', 105'

Andr. Marinescu - Onea, Robicek, Patriche (cpt.), Perju - Vas. Olariu - D. Burlacu (Vlada 72'), Rz. Avram, Mug. Dedu (Mir. Manole 109'), Vl. Tudorache - Buduroi

Rezerve neutilizate: Obretin - Buzea, Alin Zaharia, Ispir, Al. Mitu

Antrenor: Vasile Neagu

Mitrovic - Spahija, Kelic, Rz. Popa (Barbut 61') - Dimitrov, Zlatinski, Screciu (Mateiu 46'), Briceag - Gustavo (Bancu 111'), Al. Baluta (cpt.), Mih. Roman (Andr. Burlacu 31')

Rezerve neutilizate: Calancea - Al. Popescu, Martic

Antrenor: Devis Mangia

Stadion: ”Ilie Oana” (Ploiesti);

Arbitru: Florin Andrei (Targu Mures); Asistenti: Bogdan Velicu (Bucuresti) si Gero Szabo (Cluj-Napoca).

text: liga2