VIDEO |CONDUSA DE LUCEAFARUL ORADEA CU 1-0 INCA DIN

MINUTUL 15, CS AFUMATI A REVENIT SI S-A IMPUS CU 1-2!

ZAHARIA A INSCRIS UN EUROGOL, IAR TUDORACHE A MARCAT

DECISIV PE FINAL DE MECI

CS Afumati a evoluat sambata, cu incepere de la ora 11, pe terenul celor de la Luceafarul Oradea, intr-o partida contand pentru etapa a XII-a a Ligii a II-a.

Afumatenii au inceput curajos meciul si, dupa doar 6 minute de joc, Mugurel Dedu a fost aproape de a deschide scorul, insa sutul sau din afara careului a fost respins de portarul oradenilor.

Dupa un sfert de ora de joc, Marinescu este pus la incercare de Codoban, dar goal-keeperul nostru reactioneaza bine si respinge in corner executia capitanului advers de la 22 de metri. In urma loviturii de colt rezultate, mingea ajunge la acelasi Codoban, care trimite un sut-centrare inselator, balonul trece printre toti jucatorii aflati in careu si intra in poarta lui Marinescu.

Condusi cu 0-1, baietii lui Vasile Neagu nu au acuzat socul incasarii golului si au revenit in ofensiva.

Astfel, dupa ce Goia si-a salvat echipa de doua ori intr-un minut, la ocazia lui Dedu si devierea spre propria poarta a lui Alin Mutu, goal-keeperul oradean nu a avut reactie la eurogolul lui Zaharia din minutul 28.

Varful afumatean a primit mingea la marginea careului, a intrat in unghi si a trimis o torpila la coltul lung. Mingea l-a depasit pe portarul advers, a lovit butul din dreapta la incheietura barelor, si a poposit in plasa.

Pana la pauza, cele doua echipe nu si-au mai creat mari ocazii, astfel ca la cabine s-a intrat nedecis, scor 1-1.

La reluare, cele doua formatii si-au impartit perioadele bune de joc, elevii lui Neagu fiind aproape de gol in minutul 52, prin Dedu, al carui sut a fost respins din drumul spre poarta de un fundas advers, si in minutul 60, prin Stefan Vasile, care, la capatul unui contraatac excelent, a trimis putin pe langa poarta de la marginea careului.

Afumatenii au dat lovitura pe final de meci. In minutul 81, nou-intratul Avram centreaza din flancul drept, Vlad Tudorache preia balonul in careul mic, elimina din joc un fundas advers si inscris pe sub portarul Goia.

Afumatenii se puteau impune chiar mai clar, insa sutul lui Stefan Vasile din minutul 87 a fost respins in bara da goal-keeperul oradean.

CS Afumati castiga in final cu 2-1 in fata celor de la Luceafarul Oradea si isi continua forma excelenta aratata in ultimele jocuri. Afumatenii au ajuns astfel la 8 meciuri consecutive fara esec, timp in care au obtinut 5 victorii, si cu 16 puncte ocupa pozitia a 11-a a clasamentului, fiind la egalitate de puncte cu formatia de pe locul 10, Sportul Snagov.

Runda urmatoare, CS Afumati va primi, pe teren propriu, replica celor de la Ripensia Timisoara, formatie aflata pe locul 8 al ierarhiei Ligii a II-a, cu 17 puncte.