logo

VIDEO |CS AFUMATI A SCAPAT PRINTRE DEGETE VICTORIA

CU FORESTA SUCEAVA, FIIND EGALATA LA ULTIMA FAZA,

DIN PENALTY

Dupa 5 partide fara infrangere in campionat, CS Afumati a primit sambata, pe teren propriu, replica celor de la Foresta Suceava, intr-o partida din cadrul etapei a 11-a a Ligii a II-a.

Debutul de meci i-a gasit pe afumateni in ofensiva, prima jumatate de ora aducand numeroase ocazii la poarta oaspetilor, care au scapat insa fara gol primit.

Echilibrul de pe tabela s-a rupt in minutul 34. Alin Zaharia a preluat excelent o minge in careu, a fost faultat de Cordos, iar centralul partidei a aratat punctul cu var, de unde Mugurel Dedu a transformat fara emotii, trimitandu-l pe portarul advers spre butul din dreapta si executand pe coltul opus.

Afumatenii au continuat sa se afle la carma joculului si sa ameninte poarta lui Began si dupa deschiderea scorului, insa la cabine s-a intrat cu scorul de 1-0.

Inceputul rundei secunde a fost unul echilibrat, iar, dupa 20 de minute de la reluare, oaspetii au restabilit egalitatea prin Marius Matei, care a marcat cu capul din centrarea trimisa din flancul drept de Kimbaloula.

Elevii lui Vasile Neagu nu au acuzat insa socul primirii golului si, dupa doar 3 minute de la egalare, au izbutit sa revina la conducere pe tabela. Vasile Stefan a trimis o diagonala excelenta pentru Razvan Avram, care nu a iertat din pozitie de unu la unu cu portarul advers si i-a readus pe galben-albastri in avantaj.

CS Afumati a irosit o ocazie monumentala de a face 3-1, in urma unui contraatac in viteza la capatul caruia goalkeeperul sucevean a fost depasit, insa mingea trimisa de Tudorache a fost scoasa de pe linia portii de un fundas advers.

In minutul 93, portarul celor de la Foresta Suceava a urcat in careu la o faza fixa si a obtinut penalty, dupa o preluare suspecta de hent. Același Marius Matei a transformat cu emotii, dupa ce mingea a lovit cele doua buturi laterale ale portii lui Marinescu, si a stabilit scorul final la 2-2, afumatenii scapand astfel victoria printre degete la ultima faza.

In urma acestui rezultat, CS Afumati ajunge la al saselea meci consecutiv fara esec in Liga a II-a si, cu 13 puncte, si ocupa pozitia a 13-a a clasamentului.

Etapa urmatoare, baietii lui Vasile Neagu vor evolua in deplasare in compania celor de la Luceafarul Oradea, care se afla pe locul 19 al ierarhiei, cu 7 puncte.