logo

REZUMAT VIDEO | CS AFUMATI A INTORS SCORUL CU METALUL

RESITA SI A AJUNS LA AL SASELEA SUCCES CONSECUTIV

CS Afumati a primit miercuri dupa-amiaza, pe teren propriu, replica celor de la Metalul Resita, in etapa cu numarul 36 a Ligii a II-a. Dupa ce s-au vazut condusi devreme, afumatenii au revenit pe tabela si au reusit sa se impuna cu un categoric 5-2.

Elevii lui Neagu au inceput partida cu resitenii in ofensiva, insa cei care au deschis scorul au fost oaspetii, in minutul 13 Buduroi patrunde pe flancul stang, il dribleaza la Al. Gheorghe si suteaza in diagonala direct in vinclu.

Avantajul oaspetilor pe tabela avea sa dureze doar 10 minute, Vasile Dedu a fructificat o pasa excelenta venita din banda dreapta de la Avram, si-l invinge pe portarul advers cu un sut puternic, din demivoleu, sub transversala.

In minutul 31 afumatenii au trecut pentru prima data in avantaj pe tabela. Dedu a trimis o diagonala in careul advers, mingea a ajuns la Costache care a preluat cu piciorul stang si l-a executat pe Kololo cu un sut din voleu la coltul lung.

Afumatenii au fortat pe finalul primei reprize, iar cu doua minute inainte de pauza au mai invins o data defensiva adversa, Costache a semnat dubla cu o lovitura de cap puternica, dupa o centrare perfecta trimisa de Vasile Stefan.

Debutul partii secunde le-a apartinut celor de la Metalul Resita, care au redus din diferenta prin acelasi Buduroi, care a impins mingea in poarta goala, profitand de o desincronizare in defensiva afumateana.

Jocul a continuat sa fie unul spectaculos, cu multe ocazii de ambele parti, dar finalul partidei le-a apartinut in totalitate afumatenilor care au punctat decisiv in minutele de prelungire adjudecandu-si toate punctele puse in joc.

In minutul 90+1, capitanul Marian Vlada a punctat cu o lovitura de cap fara sperante pentru goal-keeperul advers, dupa un contraatac taios, Avram fiind si de aceasta data omul cu pasa de gol.

Doua minute mai tarziu, Marian Vlada a trecut in rolul servantului si l-a lasat cu poarta goala pe Adrian Popa, care a indeplinit o simpla formalitate si a stabilit scorul final la 5-2 in favoarea afumatenilor, care ajung astfel la al saselea succes consecutiv in campionat.

In urma acestui rezultat, CS Afumati se mentine pe pozitia a saptea a clasamentului Ligii a II-a, cu 50 de puncte, in vreme ce Metalul Resita ramane cu 21 de puncte si se afla pe locul 16 al ierarhiei.

In urmatoarea runda, penultima a campionatului, afumatenii vor evolua duminica, de la ora 18.00, pe terenul celor de la CS Mioveni, intr-o partida care va fi transmisa in direct pe DigiSport.

Arbitru: Marius Chitu (Targoviste); Asistenti: Erchian Ionus si Florin Iacob (ambii din Constanta).

Afumati: Al. Misa - Al. Gheorghe, Botea, Buzea, Covalschi - St. Vasile (Ad. Popa 61'), Vl. Tudorache, Mug. Dedu, Rz. Avram - Vlada (cpt.), Val. Costache (Al. Mitu 49', D. Burlacu 81')

Rezerve neutilizate: Mutiu - Alin Zaharia, Olariu, Caliani

Antrenor: Vasile Neagu

Metalul: Kololo - Dr. Matei, Rz. Petre (Gab. Nedelcu 36'), Cr. Dima (cpt.), Dananae - Oct. Vasile, Bortoneanu, Alin Patrascu, F. Paraschiv (Bg. Oancea 46') - Buduroi, M. Dina (Al. Ionescu 87')

Rezerve neutilizate: Raiu - M. Ciobanu, M. Gheorghe, Al. Radu

Antrenor: Mihai Stoica

Eliminat: Cristian Dima 85' (cumul de cartonase galbene)