logo

ETAPA 35| CS AFUMATI SE DEPLASEAZA SAMBATA LA MALUL

DUNARII PENTRU DUELUL CU DACIA UNIREA BRAILA

Dupa victoria la scor obtinuta sambata pe teren propriu in fata celor de la Foresta Suceava, afumatenii vor evolua in etapa a 35-a a Ligii a II-a in deplasare, in compania Daciei Unirea Braila.

Sambata dimineata, cu incepere de la ora 11.00, elevii lui Neagu vor incerca sa repete prestatia buna din runda precedenta si sa se intoarca cu un rezultat bun de la malul Dunarii.

In ciuda esecului suferit de braileni in etapa precedenta cu 4-1 pe terenul celor de la Luceafarul Oradea, cele doua combatante de sambata sunt printre cele mai in forma formatii din Liga a II-a.

Afumatenii au punctaj maxim in ultimele 4 etape, gratie victoriilor cu Foresta Suceava (6-0), Chindia Targoviste (2-1) si CS Balotesti (1-0) si succesului la „masa verde” cu CSM Ramnicu Valcea.

De partea cealalta, gazdele de sambata au 9 puncte obtinute din precedentele 5 runde, datorita victoriilor la limita cu FC Brasov (1-2), CS Mioveni (1-0) si Academica Clinceni (1-0).

Brailenii au pierdut in ultimele 5 runde doua partide jucate in deplasare: cu Luceafarul Oradea (4-1) si cu Metalul Resita (3-0).

In tur, pe terenul din Afumati, cele doua echipe au remizat, scor 1-1. Necoara a deschis atunci scorul pentru dunareni, care au condus la pauza, in vreme ce Buzea a egalat la 8 minute de la reluare pentru CS Afumati.

Inaintea duelului direct, CS Afumati ocupa pozitia a 10-a a clasamentului, cu 44 de puncte, la doua lungimi de adversara de sambata, care se afla pe locul 8 al ierarhiei, astfel ca un succes la malul Dunarii i-ar putea propulsa pe afumateni peste Dacia Unirea Braila in clasamentul Ligii a II-a.