logo

REZUMAT VIDEO | CS AFUMATI A FACUT INSTRUCTIE CU FORESTA

CS Afumati a primit sambata dimineata, pe teren propriu, replica celor de la Foresta Suceava, echipa cu care se afla inaintea duelului direct la egalitate de puncte, 41.

Afumatenii au defilat in fata celor de la Foresta in duelul din etapa cu numarul 34 si au reusit o victorie extrem de concludenta, 6-0.

Elevii lui Neagu au controlat jocul din primul pana in ultimul minut, si-au creat numeroase ocazii de gol si au blocat excelent actiunile ofensive ale sucevenilor, portarul Mutiu avand cateva parade spectaculoase de-a lungul partidei.

De doar 4 minute au avut nevoie afumatenii pentru a deschide scorul in disputa cu Foresta. Vasile Olariu a executat impecabil peste zid o lovitura libera de la 20 de metri si mingea a poposit in plasa, in pofida plonjonului goal-keeperului advers.

Dupa alte 5 minute Marian Vlada a dus scorul la 2-0 dintr-un penalty acordat de arbitru la un hent evident in careu comis de un fundas al Forestei, la centrarea din flancul drept trimisa de Tudorache.

Mutiu a iesit pentru prima data in evidenta in minutul 18, cand a respins de sub bara o lovitura libera executata periculos de Druga, dintr-o pozitie asemanatoare cu cea din care Olariu a deschis scorul.

In minutul 23, Valentin Costache este excelent angajat de Olariu, preia elegant pe piept si suteaza imparabil la coltul lung, ducand scorul la 3-0.

Pana la pauza afumatenii au mai punctat de doua ori, dupa ce au ratat si o alta ocazie imensa, prin Olariu, care a driblat portarul, dar a fost blocat de un fundas aflat pe linia portii.

Vlada a facut dubla in minutul 39, la capatul unei contre la care a mai luat parte Tudorache.

Cu doua minute inainte de pauza, Stefan Vasile a dus scorul la 5-0 pentru CS Afumati cu o lovitura de cap expediata la coltul lung, in dreapta portarului, dupa o noua centrare excelenta venita din flancul stang din partea lui Alexandru Gheorghe.

Afumatenii au intrat cu un avantaj de 5 goluri la cabine, iar in partea secunda, desi au continuat sa controleze jocul, au mai punctat o singura data, pe final.

La ultima faza a jocului, Mitu a recuperat un balon aproape de centrul terenului, a avansat pana in preajma careului si l-a invins pe portarul advers cu o executie fina ce a trimis mingea in plasa laterala, stabilind scorul final: CS Afumati – Foresta Suceava 6-0.

In urma acestui succes, CS Afumati acumuleaza 44 de puncte si ocupa pozitia a 10-a a clasamentului Ligii a II-a, dupa 34 de runde disputate.